poniedziałek, 10 czerwca 2013

Segregacja śmieci w Danii, czyli król PANT.

Witajcie,


Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o segregowaniu śmieci w Danii. Z tego co pamiętam w Polsce są pojemniki na szkło bezbarwne, kolorowe, plastik, aluminium i makulaturę. W Danii wygląda to troszkę inaczej.
Mamy pojemniki na szkło- niezależnie od barwy.

Pojemniki na papier.

Kontenery na odpady ogólne.I niby wszystko jest ok, ale ... co dzieje się z plastikiem i aluminium? Zastosowano tu ciekawe rozwiązanie.


PANT.


Jak wiadomo nie wszystko co plastikowe możemy recyklingować . Są rodzaje plastiku (np kubeczki po jogurtach), których przetworzyć się nie da. W Polsce ludzie często nie zastanawiając  się wrzucają do pojemników każdy rodzaj plastiku. To duży błąd.
W Danii by usprawnić  i ułatwić cały ten proces wprowadzono właśnie PANT'y.

Czym, więc jest PANT?

Jest to ni mniej ni więcej jak stara, dobra kaucja. W Polsce coraz bardziej zapomniana.
Poszczególne plastikowe, aluminiowe i szklane butelki, zgodnie ze swoim rozmiarem mają odpowiedni PANT.
Kolejno za butelkę/puszkę z Pant'em A do rachunku doliczana jest 1 korona, za Pant'a B 1,5 korony i 3 korony za Pant C. Ma to na celu zmotywowanie ludzi do zwracania tych butelek. Jednak nawet gdy ktoś wypije napój i nie chce brać  butelki do domu czy oddać  do sklepu, stawia ją na widocznym miejscu, a co biedniejsze osoby spacerując zbiorą takie Pant'y. Zdarza się, że całe rodziny utrzymują się tylko ze zbierania Pant'ów. 

Butelki i puszki zwracamy do specjalnej maszyny, której zdjęcie widnieje niżej. 


 Maszyna skanuje rodzaj Pant'a, sumuje wszystkie wrzucone przez nas butelki/puszki i wydaje nam kupon, który oddaje się przy kasie. Kupon można zamienic na gotówkę lub opłacić nim zakupy.    

Uważam pomysł z Pant'ami za genialny. Powinno się to szerzej rozpowszechnić .

Co Wy o tym sądzicie? Przyjęło by się w Polsce?Miłego popołudnia,
B.W.N.


3 komentarze:

  1. Zdobycze najnowszej technologii pozwalają na ograniczenie sortowania do minimum, np http://kiedywywoz.pl/ załatwiaja wszystko za nas.

    OdpowiedzUsuń
  2. W Danii istnieje coś takiego co się nazywa genbrug plads gdzie mieszkańcy danej miejscowości wywożą przyczepkami wszelakie odpady. znajdują tu się tu kontenery na złom, ,drewno ,papier,elektronikę . Jest osobne miejsce na ziemie ,gałęzie a także gruz itp.Z przydomowych pojemników śmieci niesegregowane odbierane są co 2 tygodnie przez firmę .

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, myślę, że z czasem w Polsce też dałby radę taki system. Jestem jak najbardziej za. Na chwile obecną musimy się pilnować z prawidłową segregacją, również odpadów niebezpiecznych, którymi zajmuje się prywatna firma

    OdpowiedzUsuń